Ученици
Корисни линкови
Адреса
Архива
Концерт ученика Музичке школе
Промоција Музичке школе „Војислав Лале Стефановић“ одржана је у нашој школи 8. маја 2015. године за предшколце, ученике од првог до четвртог разреда и ученике одељења са сметњама у развоју. Ученици наше школе који похађају Музичку школу свирали су различите инструменте (виолину, саксофон, трубу, клавир, хармонику и флауту) и били су награђени аплаузом од стране својих другара.
Ученици планирају акцију (обука за ученике у оквиру пројекта „Образовање за права детета“)
Радионицом о сукобу права започео је трећи део обуке о дечијим правима за ученике VI и VII разреда, одржан 25. априла 2015. године.
Након дводневне обуке реализоване 28. и 29. марта, у оквиру које су ученици били у прилици да се упознају са појмом дечијих права, Конвенцијом о правима детета, да науче нешто о дискриминацији, предрасудама и стеротипима, да разговарају о насиљу и његовој превенцији, као и о низу других питања која се односе на њихова права, али и обавезе и одговорности, овај део обуке био је у највећој мери посвећен партиципацији ученика. Да ли деца имају приступ одговарајућим информацијама; да ли одрасли слушају и уважавају оно што деца имају да кажу; да ли су питана за мишљење и у којој мери им је омогућено да учествују у процесу доношења одлука о стварима које их се тичу – то су нека од питања која су била тема ове обуке.
Такође, ученици су били у прилици да сазнају како сами могу да планирају акцију и који су битни елементи у планирању – конкретне активности, дефинисање циљне групе, време реализације и др. Оно што је најважније, у циљу побољшања партиципације у школском животу, ученици су планирали низ конкретних акција које ће реализовати у наредном периоду:
- „Сат за нас“ – одређен дан/време које ће директор школе, педагог и психолог планирати за саветодавни рад са децом која имају потребу за тим;
- „Из нашег угла“ – једна страна школског сајта коју ће ученици сами уређивати;
- „Кутија предлога“ – постављена у школском холу, омогућиће ученицима да питају и предложе све оно што сматрају да је за њих важно;
- „Наша табла“ – огласна табла Ученичког парламента, у циљу информисања ученика о свим важним питањима која их се тичу;
- „Причамо из искуства“ – едукативне радионице о дечијим правима које ће ученици старијих разреда реализовати за млађе ученике.
Ову обуку ученика реализовале су Севда Рамовић, школски педагог, помоћник директора Марина Лазић и Данијела Илић Мићовић, професор српског језика.
„Шта знам о Црвеном крсту“
Полуфинално такмичење квиза „Шта знам о Црвеном крсту“ за ученике IV разреда основне школе одржано је 24.4.2015. године у просторијама Црвеног крста Ужице. Ученици ОШ „Нада Матић“ били су у групи са ученицима ОШ „Алекса Дејовић“ и ОШ „Стари град“. Екипа, коју су сачињавале ученице Мина Филиповић, Сања Васовић и Николина Видаковић, освојиле су прво место и пласирале се за финално такмичење „Шта знам о Црвеном крсту“.
Мало другачији час историје
У нашој школи десило се нешто лепо и несвакидашње. У школској библиотеци, 22. априла 2015. године, заинтересовани ученици провели су време у поучном дружењу са познатим глумцем Тихомиром Арсићем.
Удружење “Уна Сага Сербика“, заједно са познатим драмским уметником, покренуло је едукативно-уметнички пројекат под називом „Од Куманова до Кајмакчалана“. У склопу овог пројекта припремљен је креативни час за децу узраста од V до VIII разреда и за ученике средњошколце. Кроз својеврсни историјски времеплов који је до сада видео велики број деце у преко тридесет општина, Тихомир Арсић износи овај едукативни колаж на веома јединствен начин, обрађујући област историје, књижевности, науке, вере, традиције, језика, уметности и културе.
Ученици су пажљиво пратили предавање и учествовали у разговору о Балканским и Првом светском рату. Занимљиво, како то само глумац може, Тихомир Арсић провео је ђаке кроз те славне и трагичне дане наше не тако давне прошлости. Највише пажње изазвао је помен велике хероине, српске „Јованке Орлеанке“ Милунке Савић, о којој се, нажалост, недовољно зна. Ређали су се затим Цер, Колубара, војводе, повлачење, Крф, Видо, „Плава гробница“ коју глумац никад не успе да изговори до краја... Подсетио нас је на страшне људске губитке које је Србија имала у овим ратовима. „Данас је патриотизам нешто друго“, закључио је, „ данас се морате борити знањем и рачунарима, јер тако најбоље показујете колико волите своју земљу.“
Национална историја је саставни део идентитета сваког народа и веома је важно да је познајемо. Школа у томе има веома значајну улогу. Локална самоуправа заслужује похвалу, јер је имала слуха за овај пројекат. Сарадња је неопходна.
КЊИЖЕВНИ ФЕСТИВАЛ „НА ПОЛА ПУТА“
Ненад Величковић, сарајевски писац, колумниста, професор на Одсјеку за књижевност Филозофског факултета у Сарајеву и један од оснивача књижевног фестивала „На пола пута“ у Ужицу, био је гост наше школе у среду 29. априла 2015. године. Књижевни фестивал „На пола пута“ одржан је ове године десети пут у Ужичкој гимназији, а у оквиру фестивалских предавања, Ненад Величковић је ученицима наше школе одржао час на тему „Башта сљезове боје“ Бранка Ћопића. Говорећи о овој Ћопићевој приповеци и њеним јунацима, Величковић је, у непосредном и живом разговору са ученицима, стигао до оних њених слојева значења који су младим читаоцима актyелни и важни и данас – колико образовни систем прати интересовања и потребе данашњих генерација, какву би школу они желели и шта би конкретно мењали у школи како би им знањебило применљивије у животу.
Основна школа „Нада Матић“ је већ десет година партнерска организација Ужичкој гимназији у организацији и реализацији књижевног фестивала „На пола пута“, а у оквиру фестивалских дешавања нашу школу су као гостујући предавачи до сада посетили: Љубица Арсић (2006), Вида Огњеновић (2007), Ненад Величковић (2008, 2011, 2012, 2015), Јасминка Петровић и Добросав Боб Живковић (2009), Кармен Лончарек (2010), Беким Сејрановић (2013) и Александар Зограф (2014).









