Таленат на делу

У првој фази пројекта Најбољи најбољима, који има за циљ промоцију знања,  талента, позитивних вредности и подршку даровитим ученицима, бивши ђаци наше школе презентовали су знање из својих области нашим садашњим  ученицима. Реализацијa пројектанастављенa је  током месеца децембра.

Ученици од петог до осмог разреда, уз подршку и помоћ својих предметних наставника, били су укључени у другу фазу пројекта под називом Таленат на делу.  Осмишљавали су, креирали и припремали радионице и активности које су обухватале садржаје управо из оних области које су презентовали и наши бивши ученици на Сајму знања. У овој фази пројекта, реализованој 23. децембра 2016. године, наши талентовани ученици представили су својим вршњацима и наставницима знање и умеће из области ликовне и музичке уметности, српског језика и књижевности, биологије и хемије.

PC230880

PC230879 PC230891

PC230881

PC230884 PC230878

PC230886 PC230877 PC230876

PC230883

PC230888

Млади биолози, ученици седмог разреда (Катарина Јарковић, Мина Миловић, Валентина Миловановић, Урош Шестовић, Маријана Дедић, Катарина Михаиловић и Анастасија Продановић), презентовали су резултате свог рада на тему Снови, коју су истраживали са медицинског становишта, али и кроз многобројне занимљивости везане за митологију, књижевност, народна веровања, тумачење снова у историји. Подстакнути оним што су сазнали од студенткиње медицине Милице Шуљагић, наше бивше ученице која је одржала предавање на тему Учење, ученици су истражили и припремили ову тему на свој начин, бавећи се проблемом учења и памћења. Инспирисани оним што је на Сајму знања представила студенткиња књижевности Драгана Ћосовић, ученице седмог разреда показале су свој раскошни таленат, рецитујући текстове других аутора, али и песме које су саме написале. Чули смо две песме истог назива као и пројекат – Најбољи најбољима; своју песму рецитовала је Анастасија Продановић 7/4, а песму коју је написала Теодора Вуловић 6/4 рецитовала је Катарина Михаиловић 7/4. Мина Јанковић 6/3 казивала је своју песму Орлови рано лете, а Валентина Миловановић 7/2 текст О пријатељству. Занимљиви огледи у хемији били су предмет интересовања ученика осмог разреда (Петар Дамјановић, Ангелина Гаговић, Ксенија Радојевић 8/1), који су својим вршњацима презентовали огледе: реактивност метала, реактивност метала са киселинама и хемијски вулкан. У музичком делу, свој таленат је представила ученица Ђурђица Алексић 6/3, свирајући на виолини композиције: Старофранцуска песма, Шиндлерова листа и Сичилијана. Из области ликовне културе, ученици су имали задатак да креирају и обликују различите карактере, користећи основне геометријске облике: кругове, троуглове и квадрате. Било је потребно осмислити оригинално и аутентично ликовно решење, а инспирација за рад им је била презентација и предавање Теорије форме у обликовању карактера које је одржао Димитрије Стојменов, графички дизајнер и бивши ученик наше школе. Ученици су осмишљавали различите карактере, користећи претходно стечено знање из теорије форме о грађењу ликовне композиције. У својим радовима, на маштовит начин, приказали су како се свет природе може транспоновати у геометријске облике. Кроз овај начин рада, истакнута је и повезаност ликовне културе са математиком, информатиком и техничким образовањем. Ученици су радили у пару, колаж-техником, а од насталих радова је сачињена изложба.

Поред средњошколаца и студената, наших бивших ђака, пројектом су били обухваћени многобројни ученици који су присуствовали њиховим предавањима и презентацијама, као и велики број ученика, учествујући у истраживачким активностима и креативним радионицама, као и презентацијама које су за циљ имале вршњачку едукацију.

Веома велико интересовање које су ученици показали за овај вид активности, укљученост  великог броја ученика, њихово ангажовање, мотивисаност и труд,  али и промовисање позитивних вредности, знања, умећа и талента, намеће потребу и обавезу да са реализацијом овог пројекта наставимо и наредних година.

За велико уживање у овом фестивалу знања и талента, захваљујемо свим бившим и садашњим ученицима наше школе, наставницима који су им били велика подршка  у припремању и реализацији активности (наставницама српског језика Биљани Стефановић, Снежани Цветковић и Биљани Радељић, наставници ликовне културе Оливери Шуљагић, Биљани Јововић, наставници биологије и Данки Милићевић Тасић, наставници хемије), као и локалној самоуправи која је финансијски подржала пројекат.

Д. Илић Мићовић