Ученици
Корисни линкови
Адреса
Архива
Загађивање атмосфере – угледни час географије
У оквиру наставне теме Ваздушни омотач Земље, професорка географије Марина Марјановић одржала је 3. јуна 2015. године угледни час у одељењу V3.
Тема часа била је Загађивање атмосфере – глобално загревање, озонске рупе, киселе кише, мере заштите, а циљ часа да ученици увиде значај здраве атмосфере и важност наше спремности, као становника ове планете, да је сачувамо за будућност.
Коришћење различитих облика и метода рада, као и разноврсних наставних средстава, корелација са другим наставним предметима - биологијом, информатиком, ликовном културом, као и неизбежно повезивање ове теме са свакодневним животом, учинило је овај час веома занимљивим, креативним и успешним. Час о природним појавама које могу загадити ваздух, о људским творевинама и активностима које нарушавају природну равнотежу у атмосфери, о значају њене заштите, започео је занимљивом игром асоцијација која је била у вези са темом, а завршен приказивањем кратких филмова о загађењу ваздуха и могућим начинима решавања овог глобалног проблема.
Активни и мотивисани за рад, ученици су показали и велико интересовање за ову актуелну и веома важну животну тему.
Угледном часу присуствовали су: школски педагог Севда Рамовић, професорке српског језика Биљана Радељић и Данијела Илић Мићовић, професорка хемије Данка Милићевић Тасић, професорка историје Ана Веснић и професорка музичке културе Мирјана Савић.
Угледни час српског језика у одељењу ученика са сметњама у развоју
Дефектолог Нада Марић одржала је 28. маја 2015. године угледни час српског језика у одељењу ученика са сметњама у развоју (V, VI и VIII разред). С обзиром на то да су током читаве школске године неке од активности овог одељења биле реализоване у школској библиотеци, и овај угледни час је одржан у том простору, кој је ученицима добро познат, на који су навикли и који воле.
У уводном делу часа, чија су тема биле басне, ученици су говорили о томе шта раде и како проводе време у библиотеци. Подсећање на садржаје текстова омиљених писаца (Јована Јовановића Змаја, Добрице Ерића, Душана Радовића и Доситеја Обрадовића) било је реализовано кроз видео-презентацију. Разговор о Доситеју Обрадовићу био је и увод у главни део часа - анализу ликова и садржаја басни, повезивање поука басни са животним искуством и ситуацијама ученика. На претходном часу, ученици су одиграли представу „Лисица и гавран“, а снимак те представе приказан је на часу и одгледан са гостима, који су ученике наградили заслуженим аплаузом.
Овом занимљивом и креативном часу, који по свим својим карактеристикама представља пример добре наставне праксе, присуствовали су: помоћник директора Марина Лазић, школски педагог Севда Рамовић, дефектолог Данијела Ватазовић, професорке српског језика Снежана Цветковић и Данијела Илић Мићовић, професорке енглеског Марина Деспотовић и Сава Пановић, професорка италијанског језика Милица Мариновић, професор техничког и информатичког образовања Милета Цветиновић, професорке разредне наставе Снежана Ђурић, Ковиљка Обућина и Наташа Савић и учитељица Нада Костић.
Угледни час из српског језика
Наставница српског језика и књижевности Снежана Цветковић одржала је 24. и 25. марта 2015. године угледне часове у одељењу VI1.
Наставна јединица: „Дечаци Павлове улице“ – Ференц Молнар
Тип часа: обрада
Часовима су присуствовали: Марина Лазић, помоћница директора, Севда Рамовић, школски педагог, Мирјана Савић, професор музичке културе и Биљана Радељић, професор српског језика и књижевности.
Ученици су имали индивидуалне задатке, које су потом кроз рад у групи уобличили у заједнички став о одређеном делу романа или ликовима. Развијајући сарадњу, слушање и уважавање туђег и изношење сопственог мишљења, селектујући информације и правећи резиме, ученици су у оквиру групе откривали карактеристике и мотивацију ликова у роману и доносили закључке о поступцима и понашању. У презентацији рада група, развила се дискусија која је повезала радњу романа са свакодневним искуством, дискриминацијом и угрожавањем дечјих права и освестила саосећање и солидарност са жртвама вршњачког насиља, као и одговорност за сопствено поступање и однос према другоме и правима других. У завршном делу часа њихова размишљања и ставови повезани су са Конвенцијом о правима детета чији су чланови који се односе на дискриминацију, право на игру и изражавање истакнути у видео-презентацији.
Угледни час српског језика
Читањем и подсећањем на песму „Манасија“ Васка Попе са којом су се ученици срели у претходном разреду, започео је угледни час српског језика у одељењу VIII1, одржан 13. маја 2015. године. Циљ овог часа био је да ученици, читајући и тумачећи песму „Очију твојих да није“, једну од најлепших љубавних песама испеваних на српском језику, спознају колико је љубав важна и потребна у нашем животу.
Ученици који су добили истраживачке задатке за рад у пару, путем видео-презентације и паноа представили су живот и књижевни рад Васка Попе, једног од најзначајнијих савремених српских песника. Анализа сложене структуре ове песме, ритма, стилских средстава, уочавање мотива и њихово повезивање било је организовано кроз групни рад ученика, који су презентовали сазнања до којих су дошли, а улога наставнице српског језика Данијеле Илић Мићовић била је да уведе ученике у свет модерне поезије, да их подстиче да размишљају о значењима која извиру из текста, да схватају односе између мотива и симболична значења, откривајући смисао песничких слика и препознајући истинске вредности ове песме.
Различити облици рада (индивидуални, фронтални, групни) и наставне методе (истраживачка, текстуална, дијалошка, аналитичко-синтетичка), као и коришћење разноврсних наставних средстава (видео-пројектор, панои, флип-чарт, разнобојни стикери, фломастери у боји, ликовне илустрације песничих мотива), били су у функцији читања и тумачења, подстицања интересовања ученика и њиховог што непосреднијег доживљаја књижевног текста.
Угледном часу присуствовали су: директор школе Младенко Анђелић, професор српског језика Биљана Радељић, професор географије Марина Марјановић, учитељица Нада Костић и дефектолог Нада Марић.
Угледни час из српског језика
У среду, 25.03.2015. године одржан је угледни час из српског језика, уз велики труд и посвећеност ђака V4 и професора српске књижевности и језика Биљане Радељић.
Уводни део часа је почео несвакидашњим излагањем ученица о животу и раду Бранислава Нушића кроз видео-презентацију. Након тога је уследило сценско извођење драмског текста „Кирија“, Бранислава Нушића које је изазвало веома велико интересовање ученика. „Кобајаги“ путовање је приказано крај прозора у виду купеа у извођењу шест ученика, док је остатак одељења имао улогу хора „Трупа, труп...“. Драмски текст је толико појачао утисак о игри, да се дошло до заједничког става о изузетно важној улози маште и забаве у одрастању деце, без обзира на материјални статус породице.
Часу су присуствовали директор школе Младенко Анђелић и професор музичке културе Мирјана Савић.